This speaker ships with a side photo, so you can compare its true depth in the Profile view of the comparator.

🇨🇦Paradigm · Founder · Bookshelf
Founder 40B
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Compact 2-way Founder standmount handcrafted in Canada — 25 mm AL-MAC ceramic tweeter with Oblate Spherical Waveguide paired with a 152 mm AL-MAG midrange/bass driver in a faceted ported cabinet with Cascade-Fusion bracing. 89 dB anechoic sensitivity (92 dB in-room).
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 368 mm |
| Width | 216 mm |
| Depth | 320 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (AL-MAC ceramic dome), 1× 152 mm mid-bass (AL-MAG cone) |
| Frequency response | 69–23000 Hz (±2 dB) |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Recommended amp | 15–150 W |
| Manufacturer | paradigm.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |