This speaker ships with a side photo, so you can compare its true depth in the Profile view of the comparator.

🇨🇦Paradigm · Founder · Floorstander
Founder 80F
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
2.5-way Founder floorstander — AL-MAC ceramic tweeter, AL-MAG midrange and twin 152 mm CARBON-X Unibody woofers with ART surround in a faceted ported cabinet. Low-frequency extension to 28 Hz (DIN); 90 dB anechoic sensitivity.
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 970 mm |
| Width | 301 mm |
| Depth | 356 mm |
| Weight | 23.6 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (AL-MAC ceramic dome), 1× 152 mm midrange (AL-MAG cone), 2× 152 mm woofer (CARBON-X cone) |
| Frequency response | 50–23000 Hz (±2 dB) |
| Sensitivity | 90 dB |
| Impedance | 8 Ω |
| Power handling | 180 W |
| Recommended amp | 15–220 W |
| Manufacturer | paradigm.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |