ELAC · Elegant · Bookshelf
Elegant BS305
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Compact two-way bookshelf in ELAC's Elegant line — a 25 mm fabric-dome tweeter and a 115 mm aluminium AS-cone woofer in a rear-ported aluminium cabinet. The only model in the Elegant range without the JET ribbon tweeter; reaches 42 Hz at 86 dB on a 4 Ω load, 50-150 W amp window.
Units
| Type | Bookshelf |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 208 mm |
| Width | 127 mm |
| Depth | 270 mm |
| Weight | 5.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-rear |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (fabric dome), 1× 115 mm mid-bass (aluminium AS cone) |
| Frequency response | 42–23000 Hz |
| Sensitivity | 86 dB |
| Impedance | 4 Ω |
| Power handling | 120 W |
| Recommended amp | 50–150 W |
| MAP (USD) | $2,198 / pair |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


