ELAC · UniFi · Floorstander
UniFi UF522.0
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Three-way floorstander in ELAC's UniFi 2.0 line — a concentric 25 mm soft-dome tweeter inside a 102 mm aluminium midrange cone, paired with three 133 mm aluminium woofers in a front-ported tower. Reaches 42 Hz at -6 dB with 85 dB sensitivity on 6 Ω.
Units
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 980 mm |
| Width | 231 mm |
| Depth | 275 mm |
| Weight | 17.5 kg |
| Enclosure | bass-reflex-front |
| Drivers | 1× 25 mm tweeter (soft dome), 1× 102 mm midrange (aluminium cone), 3× 133 mm woofer (aluminium cone) |
| Frequency response | 42–35000 Hz (±6 dB) |
| Sensitivity | 85 dB |
| Impedance | 6 Ω |
| Power handling | 140 W |
| MAP (USD) | $1,598 / pair |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


