ELAC · Vela · Floorstander
Vela VFS409.22.0
TrueScale
Compare speakers at true scale.
TrueSpecs
Compare technical specifications (up to 4 speakers).
Product description
Top-of-line Vela 2.0 floorstander — a JET 6 pleated-folded ribbon tweeter, a dedicated 150 mm aluminium AS-XR mid-woofer and two 180 mm aluminium AS-XR woofers below in a 3.5-way trapezoidal cabinet with a downward-firing bass reflex port. Reaches 28 Hz with the line's highest sensitivity (89 dB) on 4 Ω (3.4 Ω min), 40-450 W amp window.
Units
| Type | Floorstander |
|---|---|
| Power | Passive |
| Height | 1307 mm |
| Width | 275 mm |
| Depth | 332 mm |
| Weight | 32.1 kg |
| Enclosure | bass-reflex-down |
| Drivers | 1× tweeter (JET 6 pleated-folded ribbon), 1× 150 mm midrange (aluminium AS-XR cone), 2× 180 mm woofer (aluminium AS-XR cone) |
| Frequency response | 28–50000 Hz |
| Sensitivity | 89 dB |
| Impedance | 4 Ω (min 3.4 Ω) |
| Power handling | 280 W |
| Recommended amp | 40–450 W |
| MAP (USD) | $8,398 / pair |
| Manufacturer | elac.com ↗ |
| Product page | Open product page ↗ |


